Pixar’ın Gençliğe, Gelato ve Vespa’ya Sevecen, Öngörülebilir Övgüsü

Pixar’ın en yeni CGI fantezisi, sevimli ama tamamen öngörülebilir bir reşit olma hikayesidir. Luke İnsan kılığına giren ve doğal bir sahil İtalyan köyünde “la dolce vita”yı keşfeden iki genç deniz canavarının hikayesini anlatıyor. Makarnayı yiyip bitiriyorlar, gelatoyu bulamıyorlar ve bir Vespa sahibi olmayı hayal ediyorlar; bu da onları dünya çapında şık bir şekilde gezdirecek. Luke 60’ların İtalyan kültürü, sineması ve müziğinin pastiş bir kutlamasıdır. Kesinlikle tatlı ve keyifli bir deneyim, ancak hikayelere dayanan animasyon stüdyosunun klasik filmlerinin dramatik ağırlığından yoksun.

Luke Paguro (Jacob Tremblay), solungaçları ve kuyruğu olan yeşil ölçekli bir deniz canavarıdır. Koruyucu ebeveynleri Daniela (Maya Rudolph) ve Lorenzo’nun (Jim Gaffigan) dikkatli gözleri altında okyanus tabanında balık güder. Luke‘ su yüzeyinden aşağı inen garip nesneleri merak eder, ancak insanlarla etkileşime girmenin kesin ölüm anlamına geldiği konusunda uyarılır. Başka bir deniz canavarı çocuğu olan asi Alberto Scorfano (Jack Dylan Grazer) ile tesadüfi bir karşılaşma, şok edici bir sürprize yol açar. Kuruduklarında derileri değişir, kuyrukları kaybolur ve insanları taklit edebilirler.

İLGİLİ: Pixar’ın Luca’sı Stephen King’in En İkonik Hikayelerinden Birinden İlham Aldı

Albert ve Luke yakındaki Portorosso köyünü araştırın. Güneşin, yemeğin ve kutlamanın pastoral yaşamına çabucak aşık olurlar. Çocuklar bir Vespa’daki sıkıcı su altı varoluşlarından kaçmak isterler. Köyün ünlü yüzme, bisiklete binme ve tabii ki pasta yeme maratonunu kazanırlarsa bunu başarabilirler. Giulia’da (Emma Berman) bir müttefik ve kasabanın iğrenç kabadayı Ercole’de (Saverio Raimondo) acımasız bir düşman bulurlar. Çocuklar sırlarını saklamaya çalışırken yarışı kazanmak zorundadırlar. Kasaba, efsanevi deniz canavarlarını yakalayan veya öldüren biri olursa önemli bir ödül teklif etti.

Luke geleneksel deniz kızını veya bu durumda denizcileri, hikayeyi alır ve ona bir ergen havası verir. Buradaki moral, haksız ayrımcılıkla karşı karşıya kalırken gerçek benliğinizi bulmaktır. Kıskançlık ve terkedilmenin de bir alt konusu var. Alberto, gerçekten “sevdiğini” hissettiğin kişi Luke, Guilia ilgi odağı olunca sinirlenir. Her iki erkek de garip yeni bir dünyada duygularıyla yüzleşmek zorundadır. Her şey tam olarak beklendiği gibi oynanıyor, bu yüzden hikayenin sonucuna hiçbir zaman şüphe yok. Film bu konuda vanilya. Anlatı birkaç bükülme ile daha iyi sunulabilirdi.

Luke‘nin güzel animasyonu, Vespa ve İtalyan turizmi için doksan dakikalık bir reklam. Filmi izledikten sonra bir scooter ve bir küvet gelato almak istedim. Portorosso’nun basit bir köy yaşamı tasviri, her yaştan izleyiciyi bayıltacak. Yapımcılar romantik ortamı yakalamak için harika bir iş çıkarıyorlar. Başlangıçta efsanevi besteci Ennio Morricone’u istiyorlardı (Dolar Üçlemesi, Dokunulmazlar) skor ve film müziği için, ancak çekimlerden önce vefat etti. Luke Çalışmalarına, tembel yaz günlerine, büyümesine ve tabii ki muhteşem İtalya’ya uygun bir haraç olarak hizmet ediyor. Luke Pixar ve Walt Disney Pictures yapımıdır. 18 Haziran’da dünya prömiyerini Disney+’ta yapacak.

Konular: Luca, Disney Plus, Akış

Bu makalede ifade edilen görüşler ve görüşler yazara aittir ve Movieweb’in resmi politikasını veya konumunu yansıtmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir