Kenneth Branagh’ın Enfes Sanatsal Çocukluk Hatıraları

Kenneth Branagh, Kuzey İrlanda’daki “The Troubles” sırasında çocukluğun derinden kişisel bir hatırasını yazıyor ve yönetiyor. Belfast dünyası kelimenin tam anlamıyla etrafındaki şiddete dönüşürken, hüzünlü bir çocuğun gözünden görülüyor. Sevgili ailesinin, komşularını acımasız düşmanlara dönüştüren dini ve etnik çatışmalarla mücadele etmesini izliyor. Belfast çarpıcı renkteki kısacık sahnelerle zarif bir şekilde siyah beyaz çekilmiştir. İlerleme sorunlarından muzdarip, iyi oynanmış bir sanatsal drama.

Belfast 1969 yazında geçiyor. Buddy (Jude Hill) diğer çocuklarla sokakta oynamayı seviyor. Ma (Caitríona Balfe) ona ve ağabeyine (Lewis McAskie) göz kulak olur. Pa (Jamie Dornan) Londra yakınlarında geçici olarak inşaat işleri yapmaktadır. İki haftada bir sevgili ailesinin yanına gelir. Ayrılık, Buddy’nin ebeveyninin evliliğini zorlar. Ama işsizliğin yaygın olduğu bir işi olduğu için babanın şanslı olduğunu anlıyorlar.

GÜNÜN MOVIEWEB VİDEOSU

Buddy’nin masumiyeti, bloğundaki Katolik evleri kısır bir Protestan mafyası tarafından hedef alındığında paramparça olur. Öfkenin nedenini anlamıyor. Buddy dürüst olmak gerekirse, bir Katolik veya bir Protestan arasındaki farkı söyleyemez. İngiliz Ordusu içeri girerken Belfast, yerel milisler mahalleleri etnik olarak temizlemek için savaşıyor. Baba, ailesinin çatışmaya çekilmesini reddediyor. Ancak yeni seçilen Protestan “Kaptan”, Pa’nın dininin tarafını seçmesini veya korkunç sonuçlarla yüzleşmesini talep ediyor.

Belfast bir ülkeyi acı bir şekilde bölen nefreti betimleyen hiçbir yumruk atmaz. Buddy, milliyetçi kargaşanın ve bunun ailesi üzerindeki etkisinin dürüst bir tanığıdır. Annem evini hazine eder. Her yaşam sadece bloklar içinde var olmuştur. Bildiği ve sevdiği her şey her zaman kolayca ulaşılabilecek bir yerdeydi. Baba, birbirlerine sahip oldukları sürece yeniden başlayabileceklerine inanıyor. Başkaları olmadığında şiddetten kaçma şansları var. Buddy, her yönden önemli ailesel ve dış baskılarla normal bir çocukluk geçirmeye çalışır.

Kenneth Branagh Buddy’nin günlük rutinini göstermek için zaman alır. Bu onun bakış açısını oluşturmanın anahtarıdır. Belfast Bu sergi, birden fazla kapsayıcı yetişkin temalarıyla çok uzun sürdüğünde biraz tökezliyor. The Troubles, evlilik çekişmeleri, bir liseli kıza aşık olması, onun büyükanne ve büyükbabası, ilgi çekmeye çalışan pek çok hikaye öğesi var. Belfast doksan yedi dakikaya çok fazla drama sığdırıyor. Sonuç, filmin sürüklendiği bir ilerleme hızı yavaşlamasıdır. Branagh’ın anlatının akışını keskinleştirmesi gerekiyordu.

Belfast muhteşem bir sinematografisi var. Film bir alır hoşköy-aralıklı renklerin parlak kullanımıyla esque dönüş. Karakterler, ruhlarını yükselten sanat veya müzik izlerken canlı tonlar görüyoruz. Görüntü yönetmeni Harris Zambarloukos (kül kedisi, Thor) birçok filminde Kenneth Branagh ile çalıştı. Burada kesinlikle usta ve ciddi bir ödül yarışmacısı olacak.

Belfast izlenmeye değer bir filmdir. Bu kesinlikle kusursuz bir deneyim değil, ancak yaratıcı bir netlikle zaman içinde bir noktayı yakalar. Kenneth Branagh, gençliğinin dokunaklı deneyimlerini aktarmayı başarıyor. Aynı zamanda klasik altmışların hitlerinden oluşan harika bir film müziğine sahip olmanıza da yardımcı olur. Belfast TKBC ve Northern Ireland Screen yapımıdır. 12 Kasım’da Focus Features’tan özel olarak sinemalarda yayınlanacak.

Bu makalede ifade edilen görüşler ve görüşler yazara aittir ve Movieweb’in resmi politikasını veya konumunu yansıtmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir