Yapay Zekanın Karanlık Bir Sömürüsü

Guy Pearce, android kölelerinin olduğu bir şehirde zengin bir kralın kayıp kızını arar. Bölge 414 insanlığın yapay zekayı mükemmelleştirdiği yakın distopik bir gelecekte geçiyor. “Synths”, belirlenmiş tek bir yerde insanlıkla özgürce etkileşime girebilir. Bölge 414 zengin ve güçlülerin her türlü sapkın arzuyu yerine getirebileceği bir oyun alanıdır. Cesur, düşük teknolojili endüstriyel kir, temel içgüdülerin çirkinliğini yansıtır.

Film benzersiz bir iş görüşmesiyle açılıyor. David Carmichael (Adam Pearce), gözden düşmüş eski bir polis dedektifi, son derece gizli bir görev için irade ve takdir yetkisine sahip olduğunu kanıtlıyor. Sentetikleri mükemmelleştiren milyarder Marlon Veidt’in (Travis Fimmel) bir sorunu var. Sevgili, asi kızı (Holly Demaine) kaçmıştır. Veidt saklandığına inanıyor Bölge 414 en büyük eserinin yardımıyla.

Jane (Matilda Anna Ingrid Lutz) Marlon Veidt’in başyapıtıdır. Emirleri programlandığı gibi takip eden, ancak bir şekilde kendi gerçekliğinin gerçek doğasını sorgulama ve anlama yeteneğine sahip güzel bir sentez. David tarafından püskürtülür Bölge 414. Jane her zaman söyleneni yapacaktır, ancak açık sözlü olmak zorunda değildir. Veidt’in kızını bulmak için bir pazarlık yaparlar. Jane, gizemli bir takipçi tarafından terörize ediliyor. Korku ve yalnızlık hisseder. Jane, işkencecisinin maskesini düşürebilirse David’e yardım etmeyi kabul eder.

Bölge 414 bir indie olarak eleştirilebilir Bıçak Sırtı ve Batı dünyası bayıltmak. Burada tasvir edilen gelecek, uçan arabalara, 3D holografik karakterlere veya Harrison Ford’un yirmi milyon dolarlık maaşına sahip değil. Karakterler döner telefon kullanıyor, doksanlar dönemi taksilerini kullanıyor ve vakum tüplü televizyon izliyor. Bütçesel nedenler bir yana, retro teknoloji kasvetli anlatıya uyuyor. Bu, toplumun iyileşmesine yol açan parlak bir zeka hikayesi değil. Androidler, her türlü acımasız kaprislere maruz kalan yaşayan bebeklerdir. Film, psikopatların yaşadıkları korkuyu ele alıyor.

Guy Pearce ve İtalyan aktris Matilda Lutz, ikna edici performanslarıyla kafaları karıştıran kusurların üstesinden geliyor. Örneğin, her inç Bölge 414 sürekli gözetim altındadır. İlk uzun metrajlı yönetmenliğinde yapım tasarımcısı olan Andrew Baird, film boyunca baş karakterlerin siyah beyaz güvenlik kamerası görüntülerini kesiyor. Veidt’in kızı nasıl iz bırakmadan ortadan kaybolabilir? Neyse ki, Pearce’ın ciddiyeti, empatik olarak androidlerin kötü durumuna odaklanmasını sağlıyor. Lutz’un varoluşsal krizi tamamen anlaşılabilir olsa da. Jane, hayattan tek kaçış yolu olarak intiharı düşünür. Bölge 414, ancak her programlama buna izin vermez. Ölüm, sonu gelmeyen kölelik ve sömürüye tercih edilebilir.

Boston Dynamics veya Elon Musk’ın Tesla Bot sunumundaki harikaları takip eden herkes, insansı robotların hemen köşede olduğunu bilir. Hiçbir zaman kutuları kaldırmaktan cinsel ve duygusal arkadaşlara geçecekler. Ağrıyı elektronik bir hamura bir stres salınımı olarak algılayabilen bir robotu dövmeye izin verilecek mi? Bölge 414 ürkütücü bir şekilde mümkün olan bir dünyayı tasvir ediyor. Film zaman zaman tökezliyor, ancak etkili bir şekilde, olacaklara dair sefil bir uyarı veriyor. Ayrıca “Marlon Veidt”in ona bir selam olup olmadığını merak ediyorum. bekçiAdrian Veidt/Ozymandias. Bölge 414 Highland Film Group’un bir yapımıdır. 3 Eylül’de Saban Films’ten teatral, VOD ve dijital olarak yayınlanacak.

Bu makalede ifade edilen görüşler ve görüşler yazara aittir ve Movieweb’in resmi politikasını veya konumunu yansıtmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir