Beklentileri Paramparça Eden Çarpıcı Bir Dövüş Sanatları Destanı

Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi çarpıcı bir dövüş sanatları destanıdır. Yönetmen Destin Daniel Cretton, geniş kapsamlı sonuçları olan bir aile hesabının samimi bir hikayesini anlattı. Dövüş sahneleri, şaşırtıcı, vizyoner kamera çalışmasıyla zarif bir şekilde koreografiye tabi tutulmuştur. Ancak gerçekten harika olan kısım, mükemmel film yapımı, aksiyon ve son teknoloji görsel efektlerin arkasında derinden yankılanan dramatik bir çekirdek yatıyor. Her karakterin hikayede önemli bir kişisel payı vardır. Duyguları, zaten yüksek beklentilerimi kesinlikle paramparça eden zorlayıcı bir anlatıya yön veriyor.

Bin yıl önce bir çatışma zamanında, acımasız bir savaşçı (Tony Leung), düşmanlarını on mistik yüzüğün inanılmaz gücüyle yok etti. Ona ölümsüzlük verdiler ve hakimiyet için doyumsuz susuzluğunu beslediler. Orduları tarih boyunca gölgelerde hareket etti. Büyük bir sırrı koruyan eski bir köyü keşfedene kadar önlerine çıkan her şeyi fethettiler. Savaşçı, sonunda dengi (Fala Chen) ile savaşta karşılaşınca şaşırdı. Saldırısını sürekli olarak savuşturabilen bir tarzla savaştı. Ona aşık oldu. Her şeye rağmen, o da aynı şeyi hissetti. Bir aile kurmak için karanlık geçmişini geride bıraktılar.

İLGİLİ: Marvel Patronu Kevin Feige’e Göre Shang-Chi Karakterleri Yakında Geri Dönecek

Yıllar sonra, San Francisco şehir merkezinde, Shaun (Simu Liu) lüks bir otelde uşak olarak çalışıyor. O ve liseden beri en iyi arkadaşı Katy (Awkwafina), onların başarısız yaşam tarzlarını benimsiyor. Ailesi ne zaman büyüyeceklerini merak ediyor. Shaun ve Katy sarhoş bir karaoke gecesinin ardından otobüs için yarışır. Aniden, Shaun, kılıcı kolu olan bir adam (Florian Munteanu) tarafından yönetilen bir grup haydutla karşı karşıya kalır. Katy, Shaun onları dövüş sanatlarını cezalandıran hünerleriyle yendiğinde şaşkına döner. Ona gerçek adının olduğunu itiraf ediyor. Shang-Chi. Olağanüstü tehlikeli babası sonunda onu buldu. Küçük kız kardeşini (Meng’er Zhang) hemen bulmalıdır.

Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi geriye dönüşlerle bir dizi trajediyi gözler önüne seriyor. Hikâyenin gerçek kapsamı, muhteşem bir üçüncü perdenin başlangıcına kadar odak noktasına gelmiyor. Shang-Chi, babası ve kız kardeşi kargaşa içinde bir ailedir. Babasının hırslarının yüküyle yüzleşmektense kaçmayı seçti. Geride sadece görülen ve hiç duyulmayan bir kız kardeşi bırakarak kendi çıkış yolunu bulmak. Bu keskin seçimler intikam almak için geri dönüyor. Simu Liu, Tony Leung ve Meng’er Zhang performanslarında perçinliyorlar. İzleyiciler filmin duygusal gerçekçiliğine hoş bir şekilde şaşıracaklar.

Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi gibi Çin filmleriyle savaşan Wuxia telinin yorgun bir tekrarı değil Çömelmiş Kaplan, Gizli Ejderha veya Uçan Hançerler Evi. Destin Daniel Cretton (Kısa Dönem 12, sadece merhamet) akıllara durgunluk veren aksiyon sahnelerine yepyeni bir bakış açısı getiriyor. Dövüş çok abartılı değil. Fark, savaşın vurulma biçimindedir. Bir gökdelenin dışındaki iskelede geçen heyecan verici bir sahne, kıçınıza tekmeyi basacak ve bunu yaparken ayağınızı kıracak. as Shang-Chi On Yüzük ordusuyla savaşırken kamera, çılgın aksiyonu birden fazla aşırı açıda yakalamak için zikzak, akıcı bir desenle birlikte hareket eder. Bu kesinlikle yüksek bir nokta, ancak burada sergilenen bir sonraki düzey film yapımı zekasının göstergesi.

Destekleyici karakterler, aksiyon ve dramayı iyi yerleştirilmiş mizahla dengeler. Awkwafina ve geri dönen Ben Kingsley çok komikler. Aptal olmadan hafif bir dokunuş katıyorlar. Hayal kırıklığına uğrayan hayranlar Demir Adam 3 Trevor’ın dönüşüne bayılacaklar. Diğer MCU karakterleri ortaya çıkıyor. Film, Blip’ten birkaç ay sonra geçiyor, dolayısıyla Yenilmezler: Oyun hala hissediliyor. Krediler sırasında ve sonrasında etrafta dolaşın. Shang-Chi ve On Yüzük Efsanesi Marvel Studios’un bir yapımıdır. Walt Disney Studios Motion Pictures tarafından 3 Eylül’de sinemalarda gösterime girecek.

Konular: Shang-Chi, Disney Plus

Bu makalede ifade edilen görüşler ve görüşler yazara aittir ve Movieweb’in resmi politikasını veya konumunu yansıtmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir